‘CHP olarak Kürt meselesini barış odaklı bir siyasetle çözmeye hazırız’

‘CHP olarak Kürt meselesini barış odaklı bir siyasetle çözmeye hazırız’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ekonomi politikalarının halka anlatılması ve halkın taleplerinin öğrenilmesi amacıyla oluşturduğu Ekonomi Masası heyeti Siirt, Bitlis, Muş ve Bingöl’ün ardından Diyarbakır’a geldi.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki heyette CHP Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Sezgin Tanrıkulu, Sevda Erdan Kılıç, Cengiz Gökçel, Bedri Serter, Nihat Yeşil, Bekir Başevirgen, Mürsel Alban, Abdülrahman Tutdere, Polat Şaroğlu ve Yüksel Mansur Kılıç yer aldı. Diyarbakır’daki program sabah saatlerinde yapılan basın toplantısı ile başladı.

Basın toplantısında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ülkenin en temel sorununun Kürt meselesi olduğunu söyledi. Kürt meselesini çözmeye iktidarların, siyasetin çözüldüğünü ifade eden Tanrıkulu, geçmişteki siyasal parti ve iktidarların yaşadıklarını örnek gösterdi. “Bu meseleye takılanlar sonuçta Türkiye siyasetinde yok oluyorlar” diyen Tanrıkulu, “Bunun birçok örneği var. Şimdi de Adalet ve Kalkınma Partisi bu mesele yüzünden çözülmeye başladı ve çözülüyor. Mesele bunun yerine konulacağıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin Kürt meselesini barış odaklı bir siyasetle çözmek iddiasında olduklarını ifade eden  Tanrıkulu, bu siyasetin karşılığını aldıklarını söyledi. Kürtleri ve bölge halkını artık kaybetmek istemediklerini belirten Tanrıkulu, “Kaybettirme, kaybetme üzerinden bir siyaset yapmak istemiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz barış odaklı bir siyasetle, eşit yurttaşlık çerçevesinde Türkiye’nin Kürt meselesini, toplumsal barış meselesini çözme konusunda irademizi ortaya koyduk, koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 12 Haziran’ın Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele günü olduğunu hatırlattı. TÜİK’in çocuk işçilik ile ilgili verilerini paylaşan Ağbaba, Türkiye’de toplam 720 bin çocuk işçinin bulunduğunu söyledi. Ülkede çocuk yoksulluğunun vahim boyutta olduğunu hatırlatan Ağbaba, “Maalesef Türkiye’deki çocuklar AKP Milletvekillerinin, siyasetçilerinin çocukları kadar şanslı değil. Son 8 yılda en az 513 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Ailede hiçbir çalışan olmayan çocuk sayısı 3 milyon 276 bin. Yani 3 milyon 276 bin çocuğun evinde çalışan hiç kimse yok” dedi.

Ağbaba’nın gündeminde Sedat Peker’in yayınladığı videolarda dile getirdiği iddialarda vardı. AKP’li eski bakan ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek’in “Araçlara çantalar dolusu paralar konuldu iddiasını görmemezlikten gelebilir misiniz?” sözlerini hatırlatan Ağbaba,  bu sorunun muhatabının kamuoyu olmadığını söyledi. Çiçek’e “Keşke bu soruyu her hafta toplandığın Recep Tayyip Erdoğan’a”  sorsaydın diye seslenen Ağbaba, “Süleyman Soylu’ya, yada Binali Yıldırım’a sorsaydın. Bunu neden vatandaşa soruyorsun? Sen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, AKP’nin en etkili siyasetçilerinden birisin. Şimdi iyi polis kötü polis rolünü oynuyorlar. Çantalar dolusu paranın kimin aldığını, maaşın kimin aldığını sen biliyorsun. Her hafta toplandığın Recep Tayyip Erdoğan’a sorsana… Kamuoyu görüyor, görmeyen Recep Tayyip Erdoğan’dır. Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmadığı hiçbir konu yok. E bu konuya cevap ver o zaman. Ağzını aç, merak ediyoruz” dedi.

Konuşmasına Sedat Peker’in gündem getirdiği iddialar ve bu idrarların ardından ortaya çıkan ilişkilere değinen Ağbaba, iktidarın sessiz kalmasını eleştir.  Milletvekilinin dövülmesi, suç örgütü tarafından milletvekilinin maaşa bağlanmasını, milletvekilinin arabasına çantalar dolusu para konulasının herkes tarafından görüldüğünü belirten Ağbaba, “Bunların herhangi birinde bir CHP’li olsaydı yer yerinden oynardı. AKP’de büyük bir sessizlik var. Bu sessizliğin sebebi demek ki hepsinin bu işle ilişkisi var. Mesele Türkiye’n itibarı. Mesele siyasetçilerin durumu. 10 bin dolar maaş kim alıyor? Diyarbakır’dan tekrar soruyoruz. 10 bin dolar maaş alan ahlaksız kimdir? Geminin su aldığını herkes biliyor. AKP gidici olduğunu herkes biliyor” ifadelerini kullandı.  

Ağbaba son  olarak Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Alaattin Çakıcı ilişkisine değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “Verdiğimiz kararlı mücadeleyle Türkiye’yi suç örgütleri tasallutlarından kurtardık” sözlerini hatırlatan Ağbaba, “şunları söyledi: “Kurtarılmış hali buysa vah halimize. Daha dün senin ortağın bir mafya liderini cezaevinde ziyaret etmedi mi? Türkiye tarihinde ilk kez, bir suç örgütü liderine, bir mafya liderine özel af çıkarılmadı mı? Cumhur İttifakı 3 ortaklıdır. Birinci ortağı AKP, ikinci ortağı MHP, üçüncü ortağı ise mafya. Hele bakalım bu Alaattin Çakıcı ile hangi siyasetçinin ilişkisi var, bakalım. Ülkeyi tam Dallas’a çevirdiler. Kimin eli kimin cebinde belli değil.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir