Sanatçılar Peşmerge Bakanlığı’nı ziyaret etti

Sanatçılar Peşmerge Bakanlığı’nı ziyaret etti

Hewlêr’de Peşmerge Bakanlığıyla görüşen sanatçılar, Kürtler arası bir çat-ışmaya karşı olduklarını belirterek, “Peşmerge Bakanı da iç çat-ışma istemediğini söyledi. Bundan sonra bir ça-tışma olursa bu işgalci devletlere, Türk devletine hizmet olur” dedi. 

Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde bulunan Kürt sanatçılar Şivan Perwer, Diyar Dersim, Hesen Şerif, Beser Şahin ve Firmesk Hafız, Peşmerge Bakanı Şorış İsmail ile görüştü. Bölgedeki Kürt güçleri arasında tırmanan gerilime ilişkin yapılan görüşme basına kapalı gerçekleşti. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şivan Perwer, ziyaretin amacına ilişkin, “Kürt sanatçılar olarak taleplerimizi dile getirmek için buraya geldik ve çok sıcak karşılandık. Ülkemizde yaşanan bazı durumlar tüm Kürt halkını incitiyor. Düş-manlarımız bir kez daha kendi çıkarları için Kürtlerin kendi aralarında çatışmasını istiyor” dedi. 

Perwer, Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Kürt kazanımlarına işaret ederek, “Bu Kürt halkı için büyük bir umuttur. Kürt halkı da burayı gözü gibi korumalı, burada Kürtler arası bir sa-vaş olmamalı. Bu bölge Kürt halkının umudu, beklentisi ve geleceğidir. Bu nedenle Kürt sanatçılar olarak Peşmerge Bakanlığımızı ziyaret ettik. Çok mutlu olduk. Kürt halkının mutluluğu için, Kürdistan’da iç barış için ne hizmet varsa hazırız. Kürdistan altın bir ülkedir, değerlidir. Kürdistan tarihin ve uygarlığın beşiğidir. Kürt halkı bu toprakların kıymetini bilmeli” şeklinde konuştu. 

Perwer, sanatçıların ziyaret programına ilişkin sorulan soruyu, “Neresi gerekiyorsa orayı ziyaret edecek ve huzurlarına çıkacağız. Dediğim gibi, Kürt halkı çok renkli ve zengin bir halktır, Kürt sanatçılar da öyle. Kürt sanatçıların bir birliği vardır ve bu birliğin çalışmaları devam ediyor” şeklinde yanıtladı. Sanatçı Diyar Dersim ise, “Kürdistan Sanatçılar Birliği’nin selam ve ricalarını Peşmerge Bakanlığı’na ilettik. Kürdistan peşmergeleri bugüne kadar büyük bir sabırla Kürtler arasındaki huzuru bugüne kadar savundu. Bundan sonra da Kürdistan peşmergelerinin daha pozitif bir rol üstlenmesini istiyoruz. Kürdistan peşmergesi ile özgürlük gerillaları arasında bir çat-ışma olmasın” şeklinde konuştu.

“Kerkük ve Kobanê’de olduğu gibi gerila ve peşmerge nasıl düşmana karşı omuz omuza mücadele ettiyse bugün de öyle bir ruh ortaya çıkmalı” diyen Dersim, şöyle devam etti: “Kürt anaları bir kez daha iç çatışmada yitirdikleri evlatları için gözyaşı dökmesin. Annelerimiz de dünyadaki diğer anneler gibi bunun için ağlamasın. Biz sanatçı hassasiyeti, bu halkın sesi olarak ülkemizin peşmergelerinden ricada bulunduk. Sayın Peşmerge Bakanı da bu sözü verdi: Onlar da iç çatışma istemediklerini söylediler. Bundan sonra bir çatışma olursa bu işgalci devletlere, Türk devletine hizmet olur. Herkes Kürt halkının düşmanı kim biliyor.”

Sanatçı Dersim, bazı basın yayın kuruluşlarını ziyaret edeceklerini aktararak, “Bugün her bir şahıs, sanatçı, herkes kullandığı dile dikkat etmeli. Barış dili kullanmalı, barış görevi üstlenmeli. Çünkü ülkemizin, halkımızın ihtiyacı bugün budur” dedi. Dersim, ziyaretlerin ardında yarın bir açıklama yapacaklarını kaydetti.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir