Erdoğan, Soylu kavgası

Erdoğan, Soylu kavgası

 Sedat Peker’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili iddialarına uzun süre sessiz kalan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süredir Beştepe’deki törenlere Soylu’yu çağırmaması dikkat çekiyor.

Erdoğan, 8 Haziran’da 109. dönem kaymakam adaylarını kabulünde ve kadına yönelik şiddetle mücadele eylem planı toplantısına Soylu’yu çağırmadı. DW Türkçe’de Alican Uludağ’ın kulislerden aktardığı bilgiye göre Erdoğan güvenlikle ilgili birifingleri de Soylu yerine, başka yöneticilerden almayı tercih ediyor.

Soylu’nun 2012’de Demokrat Parti’den istifa edip AKP’ye geçmesiyle başlayan yükseliş süreci partinin Erdoğan’dan sonraki lideri olacağı yönünde dedikodulara kadar çıkmıştı. Ancak, Peker’in ifşaları Soylu’nun istifa edeceği ya da Erdoğan’ın görevden alacağına ilişkin beklenti oluşturdu.

Peker’in 2 aydır yayınladığı videolarla Soylu’yu hedef almasıyla tablo değişti. Peker, her videosunda Soylu’yla ilgili iddialar ortaya atarken AKP’de derin bir sessizlik oluştu. Erdoğan, bakanlar ve parti yöneticileri Soylu’ya sahip çıkan açıklamalar yapmaktan kaçındı.

Erdoğan, 17 Mayıs’ta yaptığı ilk açıklamada Soylu’nun adını anmadan “suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir. Onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz” mesajını verdi. 20 Mayıs’ta TRT Haber’e çıkan Soylu, “Sedat Peker’den 10 milyon dolar alan siyasetçi” iddiasını ortaya atıp, “Azdan az, çoktan çok gider” dedi.

MHP lideri Bahçeli’nin Soylu’ya desteğini açıklamasından sonra Erdoğan da 26 Mayıs’taki grup toplantısında Soylu’nun yanında olduğunu açıkladı. Ancak bu süreçte Erdoğan, belirgin olarak Soylu’dan uzak duruyor.

Soylu, dün gazetecilerin İstanbul Belediyesi’nin kurban eti dağıtımının yasaklandığı haberlerini anımsatması üzerine “Ben bu dünyanın en kötü adamıyım” demesi, partiye mesaj olarak yorumlandı.

Yaz aylarında açıklanması beklenen emniyet müdürleri ve valiler kararnamesinde Soylu’ya yakın kişilerin görevden alınması bekleniyor. Kararnamenin gecikmesinde de buna ilişkin yaşanan krizin etkili olduğu ifade ediliyor.

Gelinen noktada, Erdoğan henüz Soylu’yu görevden almadı. Süleyman Soylu ise istifa etmekten kaçınıyor. Erdoğan’ın desteğini kaybeden, parti içinde yalnızlaşan Soylu’nun siyasi kariyerine nasıl devam edeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir