Hollanda Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı

Hollanda Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı

Hristiyan Demokratlar Birliği  milletvekili Anne Kuik’in, DA-İŞ çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamların soykırım olarak tanınmasını öngören karar tasarısı Hollanda parlamentosunda görüşülerek oylandı.

Tasarıda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Abd Temsilciler Meclisi, B-M Suriye Komisyonu ve geçen günlerde de Belçika parlamentosunun DA-İŞ’in Êzidîlere, Hristiyanlara ve farklı etnik ve dini kesimlere yönelik vahşi uygulamalarını insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım olarak tanımladığı belirtildi.
Tasarıda “Parlamento DA-İŞ’in Êzidîlere soykırım uyguladığını ve insanlığa karşı suç işlediğini ilan eder” ifadesine yer verildi.

Bu tasarı ile birlikte 3 Haziran 2014’te başlayan soykırıma yönelik dört karar tasarısı daha oylama ile kabul edildi.

Bu maddeler şu şekilde:
-DA-İŞ’lilerin Hollanda’da görülen davalarında Êzidîlerin sesinin duyulması ve soykırım kurbanı Êzidîlerin tazminat hakkının tanınması.

– Dışarıdan gidip bölgede suç işleyen DA-İŞ’liler de dahil olmak üzere DA-İŞ yargılamalarının suç işledikleri bölgede yapılması.

 – DA-İŞ barbarlığının kurbanı olan Êzidî kadın ve çocuklara dönük destek fonlarının arttırılması.

– Hükümetin Şengal’in yeniden inşa edilmesi çalışmalarına destek vermesi.

1 Temmuz günü Hollanda Parlamentosu’nda yapılan oturumda da Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag hükümet olarak tasarıyı desteklediklerini açıklamıştı. Sigrid Kaag, Hollanda hükümeti olarak Êzidî soykırımının tanınması için uluslararası alanda çalışma yaptıklarını ancak bu konuda siyasi destek alamadıklarını belirtmişti. Ancak bunu sağlamak için çabalarını sürdüreceklerini ifade eden Kaag, soykırım suçlarına dair delilleri toplayıp BM’nin uluslararası bağımsız araştırma heyetine teslim etmeye devam edeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir