Beser Şahin: Barzani’ye sözlerini hatırlattık

Beser Şahin: Barzani’ye sözlerini hatırlattık

Sınır ötesi ope-rasyona karşı Federe Kürdistan’da temaslarda bulunan Kürt sanatçılardan Beser Şahin, Kdp Genel Başkanı Mesut Barzani’ye, “Birakujî sav-aşını izin vermeyeceğim” sözlerini hatırlattıklarını söyledi. 

Kürdistan Demokrat Partisi’nin Türkiye’nin sınır ötesi op-erasyonuna katılması, Kürtler arası gerilime neden oldu. Kürdistanlı Sanatçılar Birliği İnisiyatifi, sav-aşın durdurulması için Federe Kürdistan Bölgesi’ne giderek, Kdp Genel Başkanı Mesut Barzani ve Peşmerge Bakanlığı başta olmak üzere, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşlarıyla bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Sanatçı heyeti içerisinde yer alan Beser Şahin, ziyaretin amaçlarına ve yaptıkları görüşmelere dair değerlendirmelerde bulundu. 

Federe Kürdistan’da tehlikeli bir durumun olduğunu belirten Şahin, sanatçı, aydın, yazarların buna karşı harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Hewlêr’de ilk olarak Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail ile yaptıkları görüşmede kaygı ve endişeleri ile olası tehlikelere karşı taleplerini ilettiklerini ifade eden Şahin, görüşmenin olumlu geçtiğini paylaştı. 21’inci yüzyılda Kürtler arası bir çat-ışma ihtimalinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Şahin, bir hafta süren görüşmelerinin zorlu, zahmetli ancak olumlu geçtiğini kaydetti. 

Medya kuruluşlarıyla da bir araya geldiklerini aktaran Şahin, görüşmelerde basın yayın organlarının dillerine çok dikkat etmeleri taleplerini ilettiklerini söyledi. Basının rolüne ilişkin kapsamlı tartışmalar yürüttüklerini dile getiren Şahin, çatışmacı, ayrıştırıcı değil, barış ve birlik odaklı bir dilin kullanılması gerektiğinin altını çizdi.  

Kdp Genel Başkanı Mesut Barzani ile yaptıkları görüşmelerin de olumlu geçtiğini ifade eden Şahin, sürece ilişkin kaygı ve taleplerini burada da dile getirdiklerini belirtti. Sanatçılar olarak Kürtlerin parçalı durumunu ve bunun doğurduğu sonuçları anlattıklarının altını çizen Şahin, görüşmeye dair şunları söyledi: “Bizler Sayın Barzani’ye kendisinin uzun yıllara dayanan tecrübesi olduğunu, bu nedenle sorumluluğunun da büyük olduğunu söyledik. Kendilerinin büyük acılar yaşadıklarını, büyük bedeller ödediklerini ve şehitler verdiklerini ifade ettik. Meselelere bir Kürt önderi olarak yaklaşmasını ve çözüm bulmasını istedik. Türk devleti 2008’de Zap’a ope-rasyon yaptığında biz yine sanatçılar olarak buraya gelmiş ve Sayın Barzani ile görüşmüştük. Sayın Barzani o zaman bize ‘Bir daha birakujî olmayacak. Buna izin vermeyeceğim’ sözünü vermişti. Bu sözünü hatırlattık. Sayın Barzani de ‘Ben sözümün arkasındayım ama her tarafın hassas yaklaşması gerekiyor’ dedi.”

Bölgede hem sivil toplum örgütleri hem halk tarafından çok olumlu bir atmosferde karşılandıklarını vurgulayan Şahin, “Ziyaretimizden halk çok etkilendi. Sosyal medyada çok olumlu mesajlar geldi. Bölge ve halk o durumu kesinlikle kabul etmiyor. Sivil inisiyatifler de bu durumu kabul etmiyor” diye belirtti.  Kürtlerin büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Şahin, yaşananların Nato, Abd ve Türkiye başta olmak üzere emperyalist ülkelerin planlarının bir parçası olduğunu söyledi. Şahin, yaşananların Kürtlerin iradesi dışında uluslararası güçlerin planları ve Türkiye’nin “işgal” planlarıyla bağlantılı olduğunu belirterek, tüm dünyadaki Kürt kurum ve örgütlerinin oyunları boşa çıkarmak için çaba harcaması gerektiğini çağrısında bulundu. 

Kürtlerin olası tehlikelere karşı harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “Kürdistan, Ortadoğu’da çok kirli bir savaşın merkezi haline gelmiş durumda. Son yıllarda da çok büyük bir yıkım yaşandı. İşin içinde sadece Türkiye yok. Pek çok emperyalist güç var. Bu nedenle Kürtlerin durumu iyi okuması gerekiyor. Kürtler, bu durumdan çıkmak için çağın aklına uygun bir siyaset üretmeli, ittifak kurarak bir güç haline gelmelidir. Kazanımlar ancak böyle korunur ve tehlikeler de ancak böyle bertaraf edilir” diye konuştu. MA / İdris Sayılğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir